Legendario Ron Dorado

Maj 27th, 2013Rum

Typ: Rum Zawartość alkoholu: 38% Pochodzenie: Kuba Region: -

Opis: Prosto ze stolicy Kuby, Hawany, przedstawiamy Państwu produkt z asortymentu rumów Legendario – produkowany przez firmę Empresa de Bebida y Refrescos – Legendario Ron Dorado. Kubańczycy delektują się tym rumem już od 1946 roku, kiedy to Fransisco Gerardo Smith wraz z dwunastoma pomocnikami rozpoczął produkcję tej linii alkoholi w samym centrum turystycznej części Hawany. Firma działała tak prężnie, że już 30 lat później była jednym ze 116 masowych – jeśli chodzi o zatrudnienie – i prawdopodobnie znacjonalizowanych zakładów produkcyjnych na Kubie. Obecnie stery dowodzenia w destylarni przejął Luis Angel Alvarez i z powodzeniem kontynuuje dzieło swego poprzednika.
Ron Dorado wytwarzany jest z melasy, która po wstępnej fermentacji zostaje przedestylowana i po uzupełnieniu wodą destylowaną zostaje zmagazynowana w beczkach z białego dębu, używanych wcześniej do produkcji Bourbona. Leżakowanie przeprowadzane jest metodą „solera”, mianowicie do najstarszych beczek dolewa się rumu nieco młodszego, do nieco młodszego, jeszcze młodszego, itd., w celu zachowania jednolitej jakości trunku finalnego. Po upływie 5 lat, do produktu niemal gotowego, dodawana jest specjalna mikstura z ziół i przypraw (niestety są to sekretne dodatki producenta), po czym jest on filtrowany przez mieszankę piasku krzemionkowego i aktywnego izotopu węgla, aż w końcu po tym zabiegu i dwutygodniowym „odpoczynku”, rum zostaje zabutelkowany.
Wnętrze tej „szczupłej”, nieco wytaliowanej butelki mieni się bardzo żywym, pomarańczowym kolorem – jest on efektem opisywanej wyżej filtracji piaskowo-węglowej. Po przelaniu Ron Dorado do szklaneczki w nosie czujemy przede wszystkim wanilię, toffi oraz przebijające się nuty melasy. Ponadto wyczuwalna jest również skórka pomarańczowa, tropikalne przyprawy i dąb. Wszystkie te niuanse powodują, że w odbiorze rum jest krągły i delikatny, a alkohol, tu na poziomie 38 %, zdaje się niknąć pod „przykryciem” owoców i przypraw. W ustach wszystko zaczyna się raczej podobnie, oprócz wanilii i melasy udaje się tu poczuć karmel, miód i ponownie dąb. Bardziej „wytrenowane” podniebienie doszuka się jeszcze nut słodkiego banana, gruszki, gałki muszkatołowej oraz prażonych ziaren kakaowca. Po przełknięciu rumu następuje zaskakująco długi, subtelny, choć delikatnie pikantny „finisz”. Świetnie nadaje się do picia „solo”, choć kilka kropel zimnej wody zdecydowanie uwolni więcej substancji aromatycznych, rekomendowany jest również jako składnik do orzeźwiających, prostych koktajli, jak daiquiri bądź mojito.

Cena: 105 zł

Złóż zamówienie przez telefon bądź email
« Legendario Carta Blanca
Malecon Reserva Superior 12 Anos »

Polecane

Tagi